Tance

Štandardné tance

Waltz (alebo aj anglický valčík) . Ide o pomalý valčík, ktorý sa rozšíril začiatkom 20. storočia. Mnohé prebral z tanca boston, ktorý bol obľúbený predovšetkým pred 1. svetovou vojnou v USA. Waltz má 29-30 taktov za minútu a ¾ rytmus. Je založený na diagonálne smerovaných figúrach krokoch, ktoré tak vytvárajú plynulý a ladný pohyb. Tancuje sa, podobne ako valčík a ostatné štandardné tance, proti smeru hodinových ručičiek.

Tango je najtemperamentnejší exotický tanec, ktorý za zrodil v uliciach Argentíny. Tango je tanec, ktorý je rovnaký ako jeho hudba – dráždivá, podmanivá, vzrušujúca. Má 30 – 33 taktov za minútu. Je to tanec, ktorý na pohľad vyzerá veľmi zložito, ale v skutočnosti nie je také namáhavé naučiť sa ho. Je charakteristické svojím akoby mačacím pohybom, veľkou ohybnosťou a stakatovým priebehom pohybu.

Viedenský valčík bol prvým tancom, ktorý sa v tesnom uzavretom držaní typickom pre štandardné tance ako ich poznáme dnes. Názov tohto kráľovského tanca je odvodený od nemeckého slova walzen, čo znamená krúživý, tanečný pohyb. O nesmrteľnosť valčíka sa snáď najviac zaslúžili skladby otca a syna Straussovcov. Dodnes je to najrozšírenejší tanec na svete, ktorý má ¾ rytmus a 60 taktov za minútu, vďaka čomu, hoci to tak na prvý pohľad zďaleka nevyzerá, je najrýchlejším spomedzi súťažných štandardných tancov.

Slowfox vznikol z foxtrotu, no je jeho pomalšou verziou. Jeho názov pochádza od tanečníka Harryho Foxa, ktorý po prvýkrát predviedol jeho rýchle, akoby bežané kroky. Bol veľmi vášnivý s rýchlymi a pomalými krokmi, ktoré sa objavovali striedavo. Neskôr ho ale Európania začali štandardizovať a spomaľovať, pretože na nich pôsobil priveľmi divoko. V súčasnosti je tento tanec obľúbený, no zároveň považovaný za najťažší tanec zo skupiny štandardných tancov. Má 4/4 rytmus a 30 taktov za minútu.

Quickstep je najrýchlejší štandardný tanec. Hoci nie počtom taktov za minútu, ale práve rýchlosťou a najmä dynamikou pohybu. Pôvodne išlo o zvláštnu rýchlu formu foxtrotu, ktorá však bola až tak rýchla, že sa skoro nedala odtancovať. Preto sa vo Veľkej Británii vyvinul akýsi prechod medzi charlestonom a foxtrotom, ktorý hojne využíva polkové poskoky, štvrťotáčky, kríženia. Tanec je veľmi náročný, pretože vyžaduje dokonalú súhru partnerov. Má 4/4 rytmus a 50 – 56 taktov za minútu.

 

Latinsko-americké tance

Samba pochádza z Brazílie a v Európe sa objavil približne v roku 1924. Samba je vlastne modernou verziou brazílskeho ľudového tanca, ktorý upravili učitelia tanca vo Francúzsku. Tanec je bohatý na pohyby panvou. Samba má 2/4 alebo 4/4 rytmus a 52 – 54 taktov za minútu.

Cha-cha pochádza z Kuby, vznikla zo zmiešania rumby s džezom. Základom je postupová premena, pri tancovaní ktorej topánky vydávajú zvuk ča-ča-ča, od ktorej je odvodený aj názov tohto tanca. Čača má okolo 25 figúr, no veľké množstvo rozličných variácií a zostáv. Má 4/4 rytmus a 30-33 taktov za minútu.

Rumba pochádza z Kuby, kde vznikla zmiešaním ľudového tanca s tancom, ktorý tancovala kubánska aristokracia. Do Európy sa dostala v roku 1930 cez New York. V Európe sa trochu pozmenila, priniesla voľné držanie v páre a začala sa tancovať do štvorca. Po roku 1960 sa opäť začala viac ako štvorcová, preferovať rumba kubánska. Má 4/4 rytmus a 25 – 28 taktov za minútu.

Pasodoble má pôvod v Španielsku, kde bol tancom, ktorý oslavoval víťazného toreadora. Prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1918. Štandardizovali ho francúzski učitelia tanca a za súťažný tanec bol prijatý po 2. svetovej vojne. Má 2/4 rytmus a 60 taktov za minútu.

Jive je veľmi zaujímavý rytmický tanec, ktorý má prvky jitterungu, rock & rollu, boogie-woogie a černošských tancov. Má 4/4 rytmus a 40 – 46 taktov za minútu.